BİBER ÇARLİSTON

Kategori: Sebze

Çarliston biber, diğerlerine göre daha iri, uzun, kalın ve etli yapıda olur. Renk olarak sarı ve yeşil olanları, aynı zamanda acı ve tatlı olanları bulunmaktadır. Yemeklerde sebze olarak ya da baharat olarak tüketimi yaygındır. İçeriğindeki C vitamini oldukça zengin olduğundan, uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Biberin her türlüsü mutfaklarda mutlaka yer bulur. Acısından tatlısına kadar hepsinin lezzeti farklıdır. İster taze olarak, ister yemeklerde, baharat ve salça yapımında kullanılabilir. Tek yıllık bir bitki olup, yetiştirilmesi de kolaydır. Tarlada, bahçede kolaylıkla çarliston biber yetiştirebilirsiniz. Ürünü topladıkça yenileri gelir. Günün belli saatlerinde güneş almayı sever. Etli yapıda olduğundan, özellikle kızartmada tercih edilen biberdir.

 
Çarliston biberin yararlı etkileri
 
Biberin iştah açıcı etkisi çarliston türü biberde de bulunmaktadır. Hazmı kolaylaştırıcı etkisinin yanında, mideyi güçlendiren yararı da bulunmaktadır. Romatizmal sorunlara iyi gelir. Kanamaları keser, cinsel isteği arttırır. Kırmızı çarliston biber ferahlatıcı etkisiyle nefes açar. Bu nedenle özellikle bronşit, grip gibi hastalıklarda yararlıdır. Kalp ve damar hastalıklarına, daha çok damar sertliğinin giderilmesinde faydası vardır. Acı çarliston biberin iştah açıcı etkisi vardır. Akciğerlerin temizlenmesini, balgamın atılmasını sağlar. Diş ağrısını, boğaz ağrısını keser. Sindirim sisteminin rahatsızlıklarında, eklem iltihaplanmasında tüketilmelidir. Özellikle soğuk algınlığı için tüketilmesi tavsiye edilir.
 
Çarliston biber nasıl kullanılır?
 
Diğer biber türleri gibi yemeklerde, salatalarda sebze olarak kullanılabilir. Sabah kahvaltılarında gözlemesi yapılabilir, çiğ olarak ta tüketilebilir. Kızartma olarak pişirildiğinde, oldukça lezzetli olur. Kış aylarında tüketilmek üzere turşu yapımında kullanılabilir. Doğu bölgelerinde çarliston biber ve özel bir peynirle yapılan özel bir turşu türü de yaygındır. Ayrıca çarliston biber baharat olarak ta çok lezzetlidir. Kırmızı ve acı olanıyla yapılan baharatı her yemekte kullanabilirsiniz.